Historia

postać kobiety stojąca przy dużym zegarze. po lewej stronie zegara drzewo z liśćmi i słońce, po prawej drzewo bez liści, nad drzewem chmura

Z historii Stowarzyszenia

Jako przykład naszych działań na wcześniejszym etapie istnienia dołączamy sprawozdanie za rok 2008:

Sprawozdanie merytoryczne za rok 2008 z działalności

Stowarzyszenia Pomocy Niewidomym i Słabo Widzącym Absolwentom Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach ”BYĆ POTRZEBNYM”

Powołaliśmy nasze stowarzyszenie w styczniu 2004 roku jako grupa nauczycieli pracujących w Ośrodku dla Niewidomych w Owińskach wraz z absolwentami Ośrodka, po długim okresie nieformalnych działań na rzecz polepszenia jakości życia naszych niewidomych i słabo widzących absolwentów. Chcemy zapobiegać ich funkcjonowaniu na granicy biedy i wykluczenia społecznego.

Nasi członkowie chcą „BYĆ POTRZEBNYM” sobie i innym.

Dążymy do tego, żeby nasi absolwenci pozbyli się balastu ograniczeń, uwierzyli we własne możliwości, byli pomocni dla siebie samych i osób ze swojego otoczenia.

Staramy się wspólnie z nimi tworzyć nową, przyjazną im rzeczywistość.

Elementy misji naszego stowarzyszenia to:

  • podnosić świadomość społeczeństwa w aspekcie wiedzy o osobach z ograniczeniami   wzrokowymi,
  • przygotować potencjalnych pracodawców na kontakt z osobą niepełnosprawną zarówno od strony prawnej jak i psychologicznej,
  • propagować ideę wolontariatu niewidomych,
  • pomagać niewidomym w zdobywaniu pracy,
  • podnosić kwalifikacje zawodowe niewidomych,
  • pracować na rzecz środowisk niewidomych i słabo widzących,
  • wypracowywać siłami członków Stowarzyszenia i pozyskiwać środki finansowe umożliwiające realizowanie naszych zadań statutowych.

Nasze działania, podobnie jak w latach poprzednich podzieliliśmy na kilka grup.

Działania informacyjno-edukacyjne

Nadal realizowaliśmy wykłady w szkołach i innych miejscach na temat prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą z inwalidztwem wzroku.  Informacji takich udzielają nasi podopieczni, a więc osoby, które w tej kwestii dysponują dużą wiedzą praktyczną wypływającą z ich doświadczenia oraz tyflopedagodzy – członkowie naszego Stowarzyszenia.

Doradzamy jaki sprzęt komputerowy powinna posiadać osoba niewidoma, aby w pełni móc korzystać z możliwości jakie daje komputer. Wbrew pozorom nawet osoba zupełnie niewidoma może samodzielnie korzystać z większości programów i aplikacji komputerowych. Zależy to głównie od odpowiedniego doboru sprzętu do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Możemy udzielać również nieformalnych porad prawnych dzięki życzliwości naszych członków, którzy mają odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

Organizowaliśmy dalsze szkolenia komputerowe w zakresie obsługi specjalistycznego oprogramowania dla osób niewidomych i słabo widzących. Dotyczyły one, w zależności od umiejętności szkolonych, podstaw korzystania ze specjalistycznych programów lub doskonalenia posiadanych umiejętności. Wykwalifikowani nauczyciele – tyflopedagodzy, którzy prowadzili szkolenia dla zainteresowanych w ich miejscu zamieszkania albo w Ośrodku w Owińskach. Dwaj prowadzący to osoby z dysfunkcjami wzroku. Uczestnicy szkoleń pozyskali nowe umiejętności umożliwiające im kontakty z innymi ludźmi (obsługa poczty elektronicznej, czytania prasy w wersji elektronicznej, wyszukiwanie informacji i kontakty towarzyskie w internecie itp.) Przez te umiejętności zyskali też lepszą pozycję na rynku pracy.

Chcemy pozyskać dalsze środki celem zwiększenia ilości godzin zajęć, bo zapotrzebowanie na tego rodzaju szkolenie jest coraz większe.

Działalność wydawnicza

Wydaliśmy kolejna książkę mówioną w wersji elektronicznej w formacie audio: „Zielony świat roślin” opracowaną przez p. Marka Jakubowskiego. Książka została też rozesłana do niektórych bibliotek dla niewidomych w kraju. Wysyłkę do pozostałych takich bibliotek zrealizujemy przy okazji oferowania innych tytułów.

Na potrzeby zainteresowanych osób niewidomych tworzymy mapy i plany wypukłe, a członkowie naszego stowarzyszenia pozostają w składzie Komisji do spraw tyflografiki w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie,

Działania organizacyjne

Kontynuowaliśmy największe nasze przedsięwzięcie z lat 2006 – 2007, czyli plan dotykowy komunikacji miejskiej w Poznaniu dostępny dla niewidomych i słabo widzących, który zrealizowaliśmy dzięki środkom z Urzędu Miejskiego Poznania i pomocy sponsorów.

Obecnie było to uszczegółowienie map w celu przedstawienia głównych miejsc przydatnych w orientacji przestrzennej wykonane nową, bardziej trwałą i co ważne – tańszą techniką lakieru lanego. Stowarzyszenie przygotowało też spiżowy odlew głównej fasady Ratusza, który zostanie wkrótce podarowany miastu Poznaniowi i umieszczony przy wejściu do Ratusza

Oprócz pracy z absolwentami zajmujemy się także organizowaniem zajęć dla uczniów Ośrodka w Owińskach.

Cele, jakie sobie założyliśmy, czyli:

  • podniesienie sprawności ogólnej i specjalnej
  • integracja osób niepełnosprawnych z uczestnikami zajęć oraz z szerszym gronem osób pełnosprawnych
  • udział w zawodach sportowych, imprezach rekreacyjnych, rajdach, spływach
  • umiejętne organizowanie czasu wolnego
  • włączanie do wspólnej działalności rodziców
  • umiejętne współdziałanie w grupie
  • wywiązywanie się z powierzonych zadań

wymagają oczywiście systematycznej pracy, którą zamierzamy realizować w ramach dalszej działalności stowarzyszenia

Cele, które udało się w pełni zrealizować to:

  • wdrażanie do systematycznego uprawiania różnych form aktywności ruchowej, rekreacyjnej i zdrowotnej,
  • kształtowanie nawyków higienicznych, hartowanie organizmu, przeciwdziałanie stresowi, promowanie zdrowego stylu życia,
  • poznawanie walorów krajobrazowo-turystycznych i rekreacyjno-zdrowotnych Kotliny Kłodzkiej,
  • zagospodarowanie czasu wolnego, wpajanie nawyków, umiejętności i zainteresowań aktywnym wypoczynkiem.

Trudno jest określić stopień realizacji pozostałych celów, czyli rozwoju wśród osób niewidomych i słabo widzących kwalifikowanej turystyki górskiej i krajoznawstwa oraz integracji między osobami niepełnosprawnymi a pełnosprawnymi są to bowiem cele, których realizacja wymaga cyklu działań a rezultaty widoczne będą dopiero po kilku latach. Zachęciliśmy jednak dzieci i młodzież do nieco trudniejszych niż zwykle rodzajów rekreacji i wdrożyliśmy do uprawiania turystyki górskiej kwalifikowanej mającej na celu podniesienie sprawności fizycznej i poziomu zdrowotnego wychowanków.

Wzbudzenie zainteresowania kulturą regionalną i rozwijanie postaw patriotycznych to kolejne zadanie, jakie częściowo udało nam się spełnić.

Z dziećmi wymagającymi ciągłej opieki pojechali także rodzice, co pozwoliło do ukazania dzieciom możliwości uprawiania górskiej turystyki kwalifikowanej przez osoby z dysfunkcją wzroku dodać uświadomienie rodzicom możliwości ich dzieci w zakresie turystyki górskiej.

Chcemy kontynuować te wyjazdy w kolejnym roku szkolnym.

Zrealizowane zostały 4 wyjazdy dla różnych grup dzieci – uczniów Ośrodka w Owińskach, przy częściowo różnym składzie opiekunów.

Noclegi i wyżywienie zapewnione zostały w Ośrodku Wypoczynkowym Dolnośląskiego Towarzystwa Turystyki Kwalifikowanej „Orle Gniazdo” Szklary 3, 57-500 Bystrzyca Kłodzka, a czasie wyjazdu do Rewy w pensjonacie Błękitna Laguna.

W ramach pobytu w Kotlinie Kłodzkiej uczestnicy:

  • pokonali trasę górską Szklary – Polana Śnieżna – Ogród Bajek – Wodospad Wilczki – Międzygórze w postaci całodniowej wycieczki pieszej;
  • zwiedzili Muzeum Kopalni Złota w Złotym Stoku wraz z samodzielną próbą
  • płukania złota;
  • zdobyli szczyt Igliczna oraz zwiedzili Sanktuarium Marii Śnieżnej;
  • zwiedzili Wambierzyce z bazyliką, ruchomą szopką i Drogą Krzyżową;
  • pokonali trasę turystyczną w rezerwacie Błędne Skały;
  • zwiedzili Muzeum Papiernictwa w Dusznikach i samo sanatorium Duszniki;
  • dokładnie zwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie;
  • zwiedzili Kłodzko i twierdzę;
  • wjechali wyciągiem krzesełkowym na Czarną Górę i wrócili trasą pieszą do Szklar;
  • cześć bardziej sprawnych uczestników weszła na Śnieżnik;

Pobyt w Rewie był przewidziany dla najmłodszych dzieci, którym przede wszystkim chcieliśmy pokazać morze, ale także zwiedziliśmy Gdynię i Gdańsk oraz odbyliśmy wycieczkę statkiem po porcie.

Na wszystkich wyjazdach nie zabrakło ogniska i wspólnych śpiewów oraz zabaw.

Były to wyjazdy w następujących terminach:

  • 6 -10 maja do Szklar w Kotlinie Kłodzkiej – 45 osób
  • 13 -17 maja do Szklar w Kotlinie Kłodzkiej – 36 osób
  • 2 – 6 czerwca 2008 roku do Rewy – 35 osób
  • 9 -13 czerwca do Szklar w Kotlinie Kłodzkiej – 48 osób

łącznie ok. 160 osób, bo opiekunowie tylko częściowo się nie powtarzali.

Wyjazdy zostały zrealizowane dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Opiekunami byli wychowawcy i nauczyciele z Ośrodka – wykwalifikowani tyflopedagodzy wraz z 2 wolontariuszami z organizacji GAP oraz kierowcami autokaru Ośrodka. Z dziećmi mniej sprawnymi, wymagającymi indywidualnej opieki, jechali także jako opiekunowie ich rodzice. Uczniowie mieli zapewnioną całodobową opiekę, a opiekunowie pracowali w ramach swojej pracy w Ośrodku, bez żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Koszt całości wyniósł 25388,10 zł z czego 14000 zł pochodziło dotacji Starostwa Poznańskiego

Po raz czwarty zorganizowaliśmy warsztaty w Dębogórzu, w których brało udział 27 dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskich – członków zespołu „Dzieci Papy”. Dziećmi opiekowało się 8 opiekunów i 2 wolontariuszy oraz lekarz. Kadrę muzyczną stanowiło 2 instruktorów oraz pani Dyrektor SP w Dębogórzu (z Dębogórza dochodziło codziennie ok. 20 dzieci). W dalszej części warsztatów w Szklarach brało udział łącznie 18 osób w tym 4 opiekunów i 1 instruktor. Najwspanialszym rezultatem naszych działań była przyjaźń, jaka zawiązała się między dziećmi z Ośrodka w Owińskach a uczniami Szkoły w Dębogórzu i ich rodzicami.

Codziennie wielogodzinne próby podniosły poziom artystyczny zespołu pod względem wokalnym, instrumentalnym i ruchowym. Bardzo dobrze wypadła integracja z zespołem z Dębogórza. Wspólnie spędzony czas przyniósł wiele pozytywnych efektów. Dzieci pogłębiły swoje przyjaźnie i wspólnie uczyły się różnych piosenek, poznając nawzajem własne kultury. Zarejestrowano dużo nowego materiału muzycznego. Dzieci miały też możliwość wypoczynku, rekreacji nad morzem oraz poznania wielu ciekawych miejsc w regionie. Współpraca zaowocowała nie tylko wyższym poziomem artystycznym, ale także bogactwem nowego repertuaru.

Postanowiliśmy, że wspólna praca zakończy się wydaniem płyty.  pt. „Kaszubskie wakacje”. Na płycie dominują pieśni i piosenki kaszubskie oraz o tematyce morskiej i wakacyjnej.

Byliśmy na 2 wycieczkach – autokarowej w Łebie na ruchomych wydmach oraz rejsie statkiem na Hel. Pojechaliśmy także do Gdyni, żeby zobaczyć miasto, a zwłaszcza port i Akwarium Morskie oraz statek „Dar Pomorza”.

Zespoły koncertowały w pensjonacie Błękitna Laguna w Rewie dla tamtejszych mieszkańców i turystów. Jeden z koncertów zgromadził blisko 200 osób. Natomiast w Dębogórzu zintegrowane zespoły koncertowały tradycyjnie na zakończenie warsztatów dla władz i mieszkańców gminy.

W części w Szklarach, która była bardziej rekreacyjna zwiedziliśmy Bystrzycę Kłodzką, braliśmy udział w lekcji muzealnej w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, byliśmy na Śnieżniku i Czarnej Górze oraz w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dodatkowo udało się nam zwiedzić Skalne Miasto oraz – w drodze powrotnej – Kościół Pokoju w Świdnicy.

W sierpniu 2008 roku, we współpracy z Integracyjnym Stowarzyszeniem Przyjaciół „Słońce Dzieciom” z Poznania zorganizowaliśmy dla 37 osób, w tym 6 opiekunów i 13 sprawnych wolontariuszy oraz 18 osób niepełnosprawnych wyjazd do La Reposoir we francuskiej Sabaudii. Celem był aktywny wypoczynek i integracja razem wyjeżdżających. Ważna była także rewalidacja osób niepełnosprawnych i umożliwienie im osiągnięcia sukcesów w pokonywaniu różnych ograniczeń.  Dzieci i młodzież zapoznały się wstępnie z bogatą tradycją i kulturą zwiedzanego rejonu Francji. W wolnym czasie uczestnicy wypoczywali i wędrowali po górach. Nawiązali kontakty między sobą i kontynuują je w czasie spotkań towarzyskich i przyjacielskich jakie organizują sami. Przy wstępnej organizacji wyjazdu pracowały 2 osoby.

Odbyły się trzy spływy kajakowe, co jest nowym kierunkiem naszych działań, gdyż 2 osoby ze stowarzyszenia zostały instruktorami tego rodzaju turystyki. Podstawowym celem zadania było zorganizowanie osobom niepełnosprawnym zintegrowanych form aktywności ruchowej i współpracy wśród uczestników.

Dwa krótsze spływy to dwudniowy po Wełnie zorganizowany w maju oraz jednodniowy po Warcie w październiku 2008 roku na trasie z Poznania do Owińsk. Wyznaczyliśmy takie pary uczestników żeby możliwe było jak najlepsze współdziałanie w grupach (w osadach kajakowych). Przekazana została uczestnikom odpowiednia wiedza o rejonach, przez które przepływaliśmy.

W terminie 20 – 27 lipca 2008 roku odbył się wakacyjny spływ kajakowy. Zadanie zostało zrealizowane przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów, ratowników, opiekunów i wolontariuszy z odpowiednim przygotowaniem do pracy z dziećmi niewidomymi. W spływie uczestniczyło 30 osób w tym 2 instruktorów, 2 ratowników,11 opiekunów – wolontariuszy oraz 15 niepełnosprawnych uczestników.

Szczegółowo spływ ten został zorganizowany szczegółowo w sposób następujący

20.07.2008: wyjazd do Suwałk, zakupy, załatwienie formalności związanych z organizacją spływu, nocleg w bursie szkolnej, zwiedzanie Suwałk.

21.07.2008: Przygotowanie prowiantu na drogę, wyjazd do wsi Kruszki w kierunku jeziora Hańcza Zakwaterowanie w bursie szkolnej w Suwałkach. Zakup prowiantu na dzień następny. 22.07.2008: Przejazd z Suwałk do Starego Folwarku. Podstawienie kajaków. Spływ ze Starego Folwarku do Maćkowej Rudy – Gremzdowki (14km); po drodze zwiedzamy klasztor Kamedułów. W Maćkowej Rudzie Obiad, zakupy na kolację i śniadanie. Rozbicie obozu. Nocleg na polu namiotowym. 23.07.2008: Przygotowanie do kolejnego etapu spływu z Gremzdowki do Głęboki Bród – Frącki stanica wodna (13,5 km). Obiadokolacja. Nocleg na polu namiotowym.

07.2008: Kolejny etap spływu Frącki stanica wodna – Rygol śluza Sosnówek odcinek o długości ok. 19,7 km. Obiadokolacja. Zakupy. Nocleg na polu namiotowym.

25.07.2008: następny etap spływu Rygol – Sucha Rzeczka (18,1 km). Nocleg na polu namiotowym.

26.07.2008: Ostatni etap Sucha Rzeczka – Studzieniczna – Augustów (18km). Zakończenie spływu, zdanie kajaków. Zwiedzanie Augustowa. Nocleg na polu namiotowym. Przygotowanie do powrotu. Czynności wieczorne. Przygotowanie prowiantu na drogę powrotną.

27.07.2008: Podróż na trasie Augustów – Owińska.

Inne zadania to zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, które były realizowane, chociaż tylko częściowo opłacane ze środków stowarzyszenia. Podobnie było z zajęciami pływackimi na basenie.

W tych pozostałych częściach projektu uczestniczyło łącznie ponad 30 osób oraz opiekunowie i instruktorzy. Uczniowie zawsze mieli zapewnioną odpowiednia opiekę.

Większość dzieci i młodzieży pochodzi z rodzin o bardzo trudnej sytuacji materialnej, a także zagrożonych patologią i nie stać ich na udział w pozalekcyjnych formach ruchowych w sali gimnastycznej, pływalni czy na trasie spływu. Nasze zajęcia były więc propagandą aktywnego uczestnictwa sportowego w życiu społecznym, która być może w przyszłości zaowocuje odpowiednim przygotowaniem do organizacji „rodzinnej aktywności ruchowej”, a tym samym wyjściem naprzeciw potrzebom integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych.

Osoby niewidome i niedowidzące bardzo często są negatywnie nastawione do wszelkiej aktywności fizycznej. Osoby niepełnosprawne pochodzące z ubogich rodzin nie mają wzorców aktywnego spędzania wolnego czasu. Często spowodowane jest to brakiem możliwości finansowych.

Rezultaty zajęć sportowych jakie zaplanowaliśmy, czyli:

  • wdrażanie do systematycznego uprawiania różnych form aktywności sportowej, rekreacyjnej i zdrowotnej,
  • doskonalenie umiejętności z zespołowych gier sportowych, pływania, kajakowania

organizowania obozowiska

  • integracja między osobami niepełnosprawnymi, a pełnosprawnymi,
  • wdrażanie młodzieży do wykorzystania nabytych umiejętności w czasie zabaw i rekreacji
  • kształtowanie postaw opartych na zasadach „fair play”,
  • kształtowanie nawyków higienicznych, hartowanie organizmu, przeciwdziałanie stresowi, zapobieganie patologiom społecznym,
  • zagospodarowanie czasu wolnego, udział w zawodach sportowych,

zostały przynajmniej częściowo osiągnięte.

Zajęcia sportowe spełniają bardzo ważną funkcję w rozwoju osób niepełnosprawnych. Systematyczny wzrost umiejętności pozwoli na pełniejszą samorealizację, wiarę we własne możliwości, poczucie własnej wartości w konfrontacji z rzeczywistością.

Młodzież pełnosprawną mogą uczulić na potrzeby osób niepełnosprawnych, zapoznać z problematyką wolontariatu i choć w niewielkim stopniu przyczynić się do zmniejszenia izolacji społecznej niepełnosprawnych.

Koszt całości działań sportowych opłacanych przez stowarzyszenie wynosił ponad

30 000 zł z czego 14 180 zł pochodziło z dotacji Starostwa Powiatowego.

Zorganizowaliśmy udany koncert niewidomych artystów – absolwentów i uczniów Ośrodka w Owińskach, który odbył się 22 listopada 2008 roku w sali Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej w Poznaniu.

W dniach 8 – 15 grudnia zaproponowaliśmy dzieciom niewidomym i słabowidzącym z zespołu “Dzieci Papy” wyjazd integracyjny do Kotliny Kłodzkiej połączony z warsztatami muzycznymi. Zajęcia muzyczne są dla dziecka niewidomego dostępne łatwiej niż wszelkie inne, które mogłyby wspierać rozwój jego zainteresowań, ale są również ważne ze względu na przyszłość dziecka bo zawód muzyka, reżysera dźwięku czy jakiś podobny jest dla niewidomych bardziej realny niż inne.

Połączenie warsztatów muzycznych z wyjazdem rekreacyjnym i turystycznym pozwoliło zrealizować potrzebę aktywnego spędzania czasu wolnego, stało się szansą zdobycia dodatkowej wiedzy z historii i geografii oraz generalnie rozwija kompetencje kulturowe uczestników. Z zespołem od lat aktywnie współpracują dzieci z Owińsk i okolicy, które ćwiczą wraz z niewidomymi i uczestniczą we wszystkich pracach zespołu. Kierownikiem jest niewidomy nauczyciel muzyki p. Henryk Wereda a zespół przez niego prowadzony osiągnął już wiele sukcesów i występuje nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całym kraju.

Zajęcia nasze mają charakter:

  • zajęć rozwijających zainteresowania, zamiłowania i uzdolnienia;
  • dodatkowych zajęć rozwijających wiedzę i umiejętności, w tym zajęć o charakterze artystycznym i kulturowym;
  • dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych;

Nasz program pomocy zespołowi Dzieci Papy jaki stowarzyszenie realizuje od kilku lat pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych naszych podopiecznych poprzez wprowadzenie rozwiązań podwyższających jakość i efektywność ich kształcenia.

Program jest w całości skierowany na wyrównywanie szans edukacyjnych, kulturowych i społecznych uczniów niepełnosprawnych.

Był to tygodniowy wyjazd do Szklar w Kotlinie Kłodzkiej połączony z prowadzonymi na miejscu warsztatami muzycznymi. Zwiedziliśmy główne atrakcje turystyczne regionu, czyli:

  • Kłodzko wraz z twierdzą,
  • Duszniki Zdrój z Muzeum Papiernictwa i lekcją muzealną,
  • Sanatorium Lądek Zdrój wraz z uczestnictwem w przykładowych zabiegach sanatoryjnych.
  • Kopalnię Złota w Złotym Stoku,

Jeden dzień przeznaczyliśmy na wyjazd do Czech, do Pragi i podstawowe jej zwiedzenie z wynajętym przewodnikiem. Było też wejście na Górę Igliczną do Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej oraz dla części uczestników wejście na Śnieżnik.

Program pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych w dziedzinie wiedzy muzycznej oraz na integracyjne współdziałanie młodzieży niewidomej i widzącej. Uczestnicy ćwiczyli repertuar zespołu i uczyli się nowych piosenek.

Wyjazd był jednym z naszych działań edukacyjnych ukierunkowanych na młodzież wiejską, ze środowisk z pogranicza wykluczenia społecznego, w znacznym stopniu do tej pory nie korzystającą z ofert dodatkowych zajęć z powodu bariery finansowej.

Inne realizowane cele to:

  1. Rozwinięcie sprawności fizycznej i poziomu zdrowotnego.
  2. Ukazanie różnorodnych form spędzania czasu wolnego
  3. Wdrożenie do uprawiania górskiej turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa
  4. Poznanie piękna, walorów zdrowotnych i turystyczno -rekreacyjnych Kotliny Kłodzkiej
  5. Wzbudzenie zainteresowania regionalną kulturą duchową i materialną.
  6. Miłe spędzenie czasu wolnego.
  7. Pobudzenie zainteresowania aktywnymi formami wypoczynku
  8. Rozwijanie postaw patriotycznych poprzez ukazanie piękna i kultury materialnej i duchowej własnego kraju.

Uczestnicy to 6 uczniów ze szkoły podstawowej, 17 z gimnazjum i 10 ze szkół ponadpodstawowych w Ośrodku oraz 2 uczniów nie związanych z Ośrodkiem i 8 opiekunów wraz z instruktorem.

Dzieci i młodzież niewidoma i słabowidząca z Ośrodka w Owińskach to dzieci niepełnosprawne pochodzące z rodzin o niskich dochodach i najczęściej pochodzące z terenów wiejskich. Zajęcia i zainteresowania muzyczne są dla nich jedną z nielicznych dróg kontynuowania kształcenia. Dzieci z Owińsk i okolicy uczestniczące także w pracach zespołu najczęściej również nie mają możliwości dodatkowego kształcenia muzycznego ze względu choćby na niskie dochody rodziców.

Programy takie jak ten są jedną z nielicznych szans pomocy dla nich i dlatego będziemy je jako Stowarzyszenie kontynuować korzystając z dotacji z różnorodnych źródeł.

Kontynuujemy bazę danych o absolwentach OSW w Owińskach. Dzięki temu mamy możliwość zorientowania się w ich losach. Zyskujemy potrzebną wiedzę jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia.

Kontynuujemy współpracę z osobami z Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania w zakresie treningów niewidomych narciarzy.

Utrzymujemy stały kontakt i podjęliśmy współpracę z instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz niewidomych i słabo widzących.

Jesteśmy dumni z wyróżnienia statuetką i tytułem SUPER-LODOŁAMACZA, jakie otrzymaliśmy od Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych

We współpracy z UAM w Poznaniu, a w szczególności pełnomocnikiem Rektora do spraw Osób Niepełnosprawnych działa Pracownia Książki Mówionej w Collegium Novum wyremontowana i użyczona przez uniwersytet, a wyposażoną dzięki naszym staraniom. Obecnie pracownia służy niewidomym i słabowidzącym studentom, a zatrudnienie znaleźli w niej dwaj panowie z dysfunkcjami wzroku.

Inne

Inspirowaliśmy ukazanie się szeregu artykułów w prasie lokalnej o działalności Stowarzyszenia oraz o inicjatywach na rzecz osób niepełnosprawnych. Zdajemy sobie sprawę, że do zrobienia mamy jeszcze bardzo wiele. Systematycznie pracujemy nad realizacją dalszych zadań.

Staramy się również uczestniczyć we wszystkich możliwych spotkaniach i konferencjach poświęconych osobom niepełnosprawnym.

W trakcie realizacji pozostają takie działania jak np.:

  • dalszy ciąg uszczegółowienia mapy dotykowej sieci komunikacyjnej miasta Poznania,
  • kontynuowanie wydawania książek mówionych,
  • kursy komputerowe,

Utrzymujemy stały kontakt i podjęliśmy współpracę z instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz niewidomych i słabowidzących.

We wszystkich zrealizowanych już przedsięwzięciach oraz w tych, które są w fazie realizacji biorą udział osoby niewidome i słabowidzące – nasi Członkowie