Projekty

Obecnie realizowane projekty

Kobieta na wóżku trzymająca chmurkę imitującą napis, obok zeszyt z listą elementów

Działania związane z rozwijaniem talentów, pasji dzieci i młodzieży na terenach wiejskich – „Szachy dla dzieci niewidomych i słabowidzących”

Kilka lat temu powróciliśmy w sposób zorganizowany do zajęć szachowych dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej z Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Zajęcia budzą względne zainteresowanie, a kilkoro uczniów uczestniczyło już w zawodach w Bydgoszczy i Wągrowcu.

Szachy są dostępne dla niewidomych i mają wiele zalet istotnych dla naszych wychowanków, zwłaszcza tych którzy ze względu na dodatkowe niepełnosprawności nie mogą uczestniczyć np. w zajęciach wychowania fizycznego. Są realizacją pasji i zainteresowań a jednocześnie przynoszą przyjemność. Są także rodzajem terapii, bo uczą koncentracji i zaangażowania.

Szachy uczą także właściwie pojętej rywalizacji, gdy trzeba kontrolować emocje, doceniać niewielkie postępy (najważniejsza jest radość i zadowolenie z rozgrywki a wygrana zdarza się niejako przy okazji) i zrozumieć, że to trening i konsekwencja czynią mistrza.

Inne możliwe do ćwiczenia cechy to: opanowanie, koncentracja, determinacja, cierpliwość, wytrwałość i także odwaga.

Prowadzenie zajęć szachowych buduje właściwe relacje nauczyciel-uczeń jako rodzaj tutoringu łatwiej o bezpośredniość i budowanie zaufania.

Takie zajęcia są zgodne z najnowszą tendencją do nauczania nie tylko zindywidualizowanego, ale również spersonalizowanego.

Zazwyczaj dodaję na koniec zdanie, że szachy są godne wprowadzenia, bo dzieci je lubią, a one dzieciom nie szkodzą.

Dostępny świat – kolejne warsztaty i przedsięwzięcia artystyczne dla niewidomych i słabowidzących.

Zadaniem projektu jest popularyzacja wiedzy o kulturze i sztuce poprzez organizację warsztatów i przedsięwzięć artystycznych adresowanych do dzieci i młodzieży, kształtowanie postaw twórcy oraz świadomego odbiorcy poprzez aktywność, ekspresję, zdobywanie wiedzy na temat niszowych gatunków muzycznych (muzyka dawna, jazz, muzyka popularna) i udział w koncertach.

„Widzieć muzyką” – cykl warsztatów muzycznych dla wychowanków SOSWDN w Owińskach

Nasz projekt ma za cel łamanie barier społecznych pomiędzy środowiskiem osób niewidomych, słabowidzących oraz ze złożonymi niepełnosprawnościami a pełnosprawnym wzrokowo społeczeństwem. Pozwala na większy dostęp do kultury i daje szansę na samorealizację.

Jednym z ważnych elementów funkcjonowania środowiska osób niewidomych jest twórczość i samorealizacja w dziedzinie muzyki (gry na instrumentach, jak i wystąpień wokalnych). Od wieków osoby niewidome były i są łączone z występami publicznymi w dziedzinie sztuki muzycznej, słowotwórstwa, co pozwala im na osiąganie sukcesu życiowego i samorealizację. Jest to również argument wskazujący na potrzebę zaistnienia w społeczności lokalnej w sferze artystycznej.

Projekty zrealizowane wcześniej

Zrealizowaliśmy w ostatnich latach następujące projekty:

  1. “Dostępny świat” – projekt uczestnictwa w kulturze dla dzieci niewidomych.
  2. Międzynarodowe zawody sportowe w lekkiej atletyce dla osób niepełnosprawnych wzrokowo oraz ze złożoną niepełnosprawnością.
  3. Szachy dla niewidomych i słabowidzących.
  4. Warsztaty muzyczne dla dzieci niewidomych z Ośrodka w Owińskach.
  5. Hipoterapia i podstawy nauki jazdy konnej dla dzieci niewidomych i słabowidzących z niepełnosprawnościami sprzężonymi
  6. Zawody rangi mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym we współpracy ze Stowarzyszeniem “Pomóż Dziecku Niewidomemu” z Owińsk.
  7. Różnorodna rehabilitacja źródłem sukcesu życiowego.
  8. Pamiętamy o czynach naszych przodków – 100 rocznica Powstania Wielkopolskiego
  9. Poznajemy dziedzictwo piastowskie w Wielkopolsce – cykl zajęć i wycieczek dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Większość tych zadań staramy się realizować corocznie.

Stowarzyszenie – na miarę swoich możliwości – wspiera działalność SOSWDN w Owińskach dofinansowując liczne wycieczki i imprezy organizowane w Ośrodku.